SİTE DEMO AMAÇLIDIR. LÜTFEN SİPARİŞ VERMEYİNİZ!
Eğitim Felsefesi Kılavuzu

Türkiye’de eğitim felsefesi alanındaki kaynakların hemen hemen tümü ABD’de 1940’lı yıllarda ortaya çıkan ve alanda 1960’lara kadar –ABD’de eğitim bilimciler arasında halen– yaygın olan perspektife uygun olarak yazılmıştır. Bu perspektiften yazılan kitaplarda yazarlar idealizm realizm naturalizm pragmatizm varoluşçuluk gibi oturmuş ve postmodernizm feminizm gibi daha yeni felsefi “izm”lerin kitabı yazanın eğitim açısından içerdiğini düşündüğü ve genellikle zorlama sonuçları söz konusu “izm”ler hakkında özet bir bilgi ile birlikte sunar. Bu gelenekten kitaplar liberal eğitim ilerlemecilik ve eleştirel pedagoji gibi daha genel eğitim geleneklerinin Amerikan versiyonları olan ve eğitimin içeriği öğretmenin ve öğrencinin rolü eğitim-öğretim yöntemleri çocuğun doğası disiplin gibi konular üzerinde odaklaşan ilerlemecilik daimicilik esasicilik yeniden inşacılık gibi felsefi temellendirme ve tartışmalara açık bir biçimde yer vermeyen eğitim kuramlarını da içerir.
 
Elinizdeki Kılavuz ise hem kapsamlıdır hem de eğitim felsefesinin güncel durumunu yansıtır. O eğitim felsefesi ve kuramı; eğitim felsefesinde önemli düşünürler; feminizm ve postmodernizm gibi “izm”lerin eğitim konusundaki görüşleri veya -yine- içermeleri; ahlak epistemoloji metafizik siyaset felsefesi sorunlarının eğitimdeki yansımaları ve öğrenme değerlendirme güdülenme din eğitimi çevre eğitimi yurttaşlık eğitimi beden eğitim gibi daha doğrudan eğitimsel olan konu veya sorunların felsefi boyutları üzerine alanda uzmanlar tarafından yazılmış bölümler içeren kapsamlı bir giriştir.
 
Bu yönüyle kitap eğitim felsefesi alanında önceki çalışmaların birçoğunu içermekle birlikte Türkiye’deki eğitim felsefesi alanındaki kaynaklarda üzerinde durulmamış konulara yeni bakış açıları da getirir; eğitime felsefi bakış alanını genişletir veya eğitim etkinliğinin şu ya da bu boyutunu felsefi görüşler ve yöntemler çerçevesinde ele alır. Bu özelliğiyle kitap eğitim felsefesinin günümüzdeki gelişme aşamasını yansıtır ve Türkçe eğitim felsefesi alan yazınında bir ilktir diyebiliriz.
 
 

 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Eğitim Felsefesi Kılavuzu

  • Yayınevi : Pegem Akademi Yayıncılık
  • Kitap Kodu : 399483
  • ISBN No: 9786053185048
  • Yazarı : Hasan Ünder
  • Sayfa Sayısı : 560
  • Dili : 3
  • Kitap Kapağı : 16x235
  • 54,00₺

Kurumsal Web Siteleri