SİTE DEMO AMAÇLIDIR. LÜTFEN SİPARİŞ VERMEYİNİZ!
Açıklamalı ve Uygulamalı Osmanlı Türkçesi

Açıklamalı ve Uygulamalı Osmanlı Türkçesi hazırlığının başlangıcı 1994 yılına dayanan eski harfli eserler ile dil ve gönül köprüsü kurulmasına aracı olmayı uman anlatımı basit örneği bol ve uygulaması çok olan bir kitaptır.

Bu kitapta Osmanlı Türkçesini matbu harflerle öğrenmek ve öğretmek isteyenler için gerekli her türlü bilgi açıklama örnekleme okuma metni ve uygulamaya yer verilmiştir. Her konu ve kural ayrıntılı ancak basit bir şekilde açıklanmış olabildiğince çok örnek kelimeyle delillendirilmiş ve birden çok çalışma yaprağıyla pekiştirilmiştir. Bu hâliyle kitabın Osmanlı Türkçesini kendi kendine öğrenmek isteyen bir meraklıdan Osmanlı Türkçesini öğretmekle görevli olan bir öğretim elemanına kadar her seviyeye hitap edeceği umulmaktadır.

Kitap bir giriş ve altı bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Osmanlı Türkçesi kısaca tanıtılmış ve Osmanlı Türkçesinin neden öğrenilmesi gerektiği anlatılmıştır. Birinci bölümde Osmanlı Türkçesi metinlerinin doğru okunması ve yazılması için gerekli konu ve kurallar ifade edilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde Osmanlı Türkçesini ilgilendirdiği kadarıyla Arapça Farsça kelime ve şekiller hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde Osmanlı Türkçesiyle yazılmış metinlerde sık rastlanabilecek aynı zamanda bir kişinin kendisini çevresini yaşadıklarını düşündüklerini hissettiklerini eski harflerle yazılı olarak kısaca ifade etmesine yardımcı olacak kelimelerin yer aldığı küçük bir imla rehberi hazırlanmıştır. Beşinci bölümde mevcut bilgisayar imkânlarıyla yeniden dizilen 15 ile 20. yüzyıllar arasında yazılmış manzum ve mensur metinlere yer verilmiştir. Altıncı bölümde eski harfli metinleri okumayı öğretme ve geliştirmeyi bu alfabeyle kısa metinleri yazmaya başlatmayı Türkçe Arapça Farsça kelime ve şekillere dair kuralları pekiştirmeyi ve zengin bir kelime hazinesi kazandırmayı amaçlayan çalışma yaprakları toplanmıştır.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Açıklamalı ve Uygulamalı Osmanlı Türkçesi

  • Yayınevi : Pegem Akademi Yayıncılık
  • Kitap Kodu : 212459
  • ISBN No: 9786052410288
  • Yazarı : Hüseyin Güftâ
  • Sayfa Sayısı : 662
  • Dili : 3
  • Kitap Kapağı : 16X235
  • 50,00₺

Kurumsal Web Siteleri